דלג לתוכן המרכזי
Skip Navigation Linksדלתות שריונית > מגזין הדלתות> דלתות אש: מה מאפיין ומייחד אותן וגורם להן להגן עלינו בשעת שריפות?

דלתות אש מכונות גם דלתות ביטחון. התפקיד העיקרי שלהן הוא להגן עלינו בשעה שפורצת דליקה. מקומות ציבוריים כגון מרכסים מסחריים, קניונים, אתרי בילוי וקניות, אטרקציות במקומות סגורים, בתי קולנוע, תיאטראות, בנייני משרדים, בנקים, אולמות אירועים ולמעשה כל מקום המיועד להכיל מספר רב של אנשים חייב להתקין דלתות אש במקרה של שריפה.

מדוע?

מכיוון שכאשר פורצת שריפה אנו נוטים להיכנס לפאניקה, ובצדק. הנטייה הטבעית שלנו היא לנסות לברוח ממקור השריפה החוצה, וכתוצאה מכך נוצר מעין "צוואר בקבוק" בפתחים שאינם מספק לנו הגנה. ברגע שישנה דלת אש, היא מאפשרת לנו להיכנס למקום מבטחים על אף הפאניקה והחרדות. כאשר יודעים כי האזור שבצד השני של אותה דלת אש הוא בבחינת מקום מבטחים, "צוואר הבקבוק" ניתן יותר לשליטה, יש בו יותר תנועתיות והוא פחות סטטי. אכן, כולם רוצים להידחק לעברו השני של האולם / החדר, אולם הידיעה כי הצד שמעבר לדלת האש מוגן משרה עלינו ביטחון - הרבה יותר מאשר במקרה לו אנו מבינים שנקלענו לאזור בו פרצה שריפה וכי אין לנו לאן לברוח וכיצד להגן על עצמנו. כל עסק, חברה, ארגון או גוף שמכ בד את עצמו ואת לקוחותיו חייב להתקין דלת אש אחת או יותר (בהתאם לגודל המבנה) על מנת לספק ביטחון מלא בשעת שריפה. אם חיי אדם חשובים לכם-וויתור על דלתות אש אינה אופציה! הדרך הטובה ביותר והרצויה ביותר היא לתכנן את שילובן של דלתות אש בזמן הבניה. באופן כזה הן מהוות חלק בלתי נפרד מהמבנה כולו. עם זאת, ניתן להוסיף דלתות אש גם במבנים ישנים יותר וגם במבנים קיימים שעוברים שיפוץ.מה מאפשר לדלת אש להגן עלינו בשעת דליקה?

חומרי הגלם מהן עשויות דלתות אש מונעות את חדירת האש פנימה לעבר יתר החדרים או האזורים שבמתחם. דלת אש משמשת כחיץ בין אזור השריפה לבין האזור שמעברה השני של הדלת. יתרון נוסף של חומרי גלם אלו הוא ביכולת הבידוד המצוינת שלהם! הם גם מונעים מהאש לחדור פנימה וגם מונעים התחממות האזור המוגן על אף שהוא סמוך לאש. חומרי בידוד אלה מאפשרים לגעת בדלת האש גם כאשר מעברה השני מתחוללת שריפה! דלת אש אינה ניתנת לנעילה. מדוע? היות ושריפות פורצות ללא כל הודעה מוקדמת, חשוב לאפשר גישה בכל רגע נתון 7 ימים שבוע 24 שעות ביממה. גם אינפורמציה זו יכולה להרגיע אותנו כיוון שבמקרה הצורך, והיה ופרצה שריפה במקום, אנו יכולים להיות סומכים ובטוחים כי לא נזדקק ל"איש בטחון שיבוא לפתוח עבורנו את דלת האש" ובכל לאבד זמן יקר מפז- דלתות אלה פתוחות באופן קבוע וכל שעלינו לעשות הוא לדעת היכן הן נמצאות ולהיות בצד הבטוח שלהן.

אין במאמר זה בכדי להלחיץ אתכם, אולם מן הראוי לציין כי עדיין לא כל בעלי העסקים ומקומות הבילוי ההמוניים מקפידים על רמת ביטחון בשעת שרפה. קיומן דלתות אש אינן מובנת מאליהן. לכן, במידה ואתם מתכננים אירוע במקום פרטי סגור – למשל באולם אירועים, וודאו כי במקום קיימות דלתות אש ליתר ביטחון.