דלג לתוכן המרכזי
Skip Navigation Linksדלתות שריונית > מגזין הדלתות> דלתות הזזה – באיזה חדרים הן מתאימות?
דלתות הזזה מוכרות לנו מפעם, הן עיטרו את הסלונים, המטבחים והמרפסות והיוו חלוקה בין חללים בבתים שנבנו בסביבות שנות החמישים והשישים. אלו היו דלתות מעץ, עם זכוכית והיום אפשר למצוא אותן בעיקר בבית של סבא וסבתא. כיום, דלתות ההזזה חוזרות במתכונת קצת אחרת. הן כבר לא יוצרות חלוקה בין החללים העיקריים של הבית, אלא משמשות כדלת של ממש לחדרים מסוגים שונים. לדלתות הזזה יש יתרונות רבים, אך העיקרי מבניהם הוא היכולת לחסוך במקום יקר ערך בבית. שלא כמו פעם, היום בתים נבנים בצורה חסכנית יותר. בניינים בשכונות חדשות נבנים לגובה ומאכלסים עשרות ומאות דירות ששטחן קטן יותר משמעותית מהסטנדרט של דירות מעשורים קודמים. לכן, במאה העשרים ואחת, דלתות הזזה קיבלו תפקיד פרקטי של חיסכון שטח בבית. אם כי, לדלתות הזזה יש גם ערך עיצובי וסגנוני, והן מאפשרות ליצור הפרדה בין חללים במראה נקי ומינימליסטי.

לאיזה סוגי חדרים דלת הזזה תתאים?

דלתות הזזה של היום הן לא דלתות הזזה של פעם. אם פעם דלת הזזה הייתה תופסת חצי קיר, מכילה זכוכית ועשויה מעץ, כיום דלת הזזה יכולה להיות עשויה פלדה, אלומיניום ופולימר, לתפוס מקום מועט כמו שדלת רגילה הייתה תופסת ולהכיל אלמנטים עיצוביים מודרניים יותר, במגוון צבעים. ישנם המון חללים שדלת הזזה תעשה בהם את ההבדל, ולא רק בבית. למשל, במשרד, דלת הזזה יכולה לשמש כחוצץ בין חדרי עבודה וחדרי ישיבות. בבית, דלת הזזה היא פתרון מצוין ליחידות הורים, כדלת שתשמש חדר ארונות, או חדר אמבטיה ושירותים בתוך היחידה. אך לא רק, בדירות קטנות דלת הזזה יכולה לשמש בכל רחבי הדירה ובמיוחד בחדרי ילדים. דלת כזו אינה נטרקת ולכן יש לה פחות פוטנציאל להזיק לילדים.

דלת הזזה לכיס לעומת דלת הזזה חיצונית

דלת הזזה לכיס היא הפתרון הקלאסי והאולטימטיבי למי שרוצה לחסוך במקום יקר ערך בבית שלו, אך היא מצריכה תכנון מראש. את המנגנון של הדלת יש להוסיף לתוכניות שיפוץ או בנייה של קיר, משום שהיא למעשה נכנסת אל תוך הקיר אל כיס ייעודי לה, ונעלמת. כלומר, בניגוד לדלת סובבת דלתות הזזה לא תופסות מקום בתוך החדר או מחוץ לו, ולכן הן מעולות לחדרים קטנים ובכלל בתים קטנים שאין בהם המון מקום. דלת הזזה לכיס היא הרבה יותר אסתטית מכל סוג דלת אחר, משום שכשהיא פתוחה, היא נעלמת ולכן נוצר חלל שאין בו מפריע. דלת הזזה חיצונית יושבת על מסילות שמותקנות ברצפה ובקיר. היא למעשה נקראת גם דלת אסם, ואכן הסגנון שלה הוא יותר כפרי ותופס את העיניים מדלת הזזה לכיס. דלת שכזו כן תופסת יותר מקום, אך בהשוואה לדלת סובבת היא פחות מפריעה ולא נכנסת אל השטח של החדר אלא מונחת במקביל לקיר.

מה לחפש בדלת הזזה?

דלתות הזזה הן מסוג הדלתות היעיל, החסכני והאסתטי שיש בשוק, לכן, כאשר אתם מחפשים דלת הזזה, וודאו שהיא עשויה מחומרים איכותיים שמתאימים לצרכים שלכם. למשל, לחדר האמבטיה חפשו דלת שתעמוד בנזקי לחות, מים וטמפרטורות. לחדר שינה, בידוד אקוסטי ותרמי יעיל, ובכלל דלת טובה תהיה גם עמידה וחזקה, בפני בלאי של הזמן ובפני מזיקים למיניהם. חפשו יצרנית דלתות וותיקה, בעלת היצע ומגוון דלתות שיוכלו להתאים לצרכים האישיים שלכם. זכרו גם כי דלת הזזה לכיס יש לתכנן מראש, וכי במידה ואתם משפצים את הבית או בונים, היא צריכה להיות מתוכננת בבניית הקיר שבו תהיה מותקנת.