דלג לתוכן המרכזי
Skip Navigation Linksדלתות שריונית > מגזין הדלתות> מהי דלת אש?
שריפה לצערנו עלולה להתרחש בכל מקום. גם בבית וגם במקומות עבודה וכבר היו דברים מעולם. צירוף של שמש יוקדת, חום קיצוני וחומרים דליקים, עלולים לגרום חלילה לשריפות העלולות לגרום נזק לרכוש וגם לבני אדם. לכן אחד הדברים שכל מקום עבודה עושה ואפשר לראות את זה גם במוסדות ציבוריים זה התקנת של דלת אש. דלת אש היא דלת שמסוגלת למנוע התפשטות של שריפה מהמקום בו היא פרצה לעבר מקומות אחרים. תארו לעצמכם שזה קורה בתוך מוסד ציבורי בו באותה עת יש מבקרים רבים, כיצד אפשר לשמור על חייהם. התקנת דלת אש היא חובה ואף הנחייה של מכבי אש. יש גם חברות ביטוח שלא יסכימו לבטח מקומות ציבוריים שאין בהם דלת אש. דלת אש יכולה להיות יעילה בגלל ההרכב שלה המצליח למנוע התפשטות של שריפה. יש בה שכבת בידוד המונעת את התחממות הדלת, וגם ידית בהלה, כך קוראים לה שנפתחת במהירות החוצה.

מהי ידית בהלה בדלת אש?

כאשר חלילה פורצת שריפה, אנשים נכנסים לפאניקה (ובצדק). הם נמלטים על נפשם ורק בשל כך הם עלולים להתבלבל ולא לדעת מה לעשות ואיך לברוח החוצה. בדרך כלל כולם יברחו לכיוון הדלתות וכמה שיותר מהר. אם בדלת אש מותקנת ידית מורכבת שקשה מאוד להפעיל אותה ולפתוח אתה את הדלת, הפעולה הקטנה הזאת עלולה לתקוע את היציאה החוצה ולגרום לכך שאנשים ייבהלו ולא יצליחו לברוח. הם עלולים להיתקע ממש עם הידית של הדלת ביד ולהילכד במקום שהם נמצאים. המצב הזה עלול לסכן חיי אדם. לכן ידית בהלה בכל דלת אש עשויה למנוע את ההתעכבות ליד הדלת, ולגרום לאנשים לברוח החוצה במהירות, בלי עיכובים. כידוע אש מתפשטת מהר מאוד וכל עיכוב עלול לעלות בחיי אדם.

מדוע דלת אש מסוגלת לעצור שריפה?

דלת אש עשויה ממתכת בשילוב עם חומרים לא דליקים כמו פלדה, גבס ועוד. אלה הם החומרים האופייניים לדלת אש. היא יכולה להגיע בשתי צורות. או דלת יחידה או עם שתי כנפיים מה שנקרא דלת אש דו כנפית. דלת זו מורכבת בעצם משתי דלתות ובדרך כלל מותקנת על כניסות רחבות מאוד. הן נפתחות כלפי חוץ, ובדרך כלל מתקינים אותם בכניסות ופתחים בהם יש בדרך כלל ריכוז גבוה של אנשים. כך חלילה בזמן שריפה, הם יוכלו להימלט דרכן במהירות. ידוע הוא מפרסומים של דליקות ושריפות שהתרחשו במקומות מסוימים כי דלת אש הצליחה למנוע התפשטות של שריפה, בכך שהשריפה לא הצליחה לעבור את הדלת. אם פורצת שריפה חלילה ובמקום אין דלתות אש, זה עלול להיות מסוכן מאוד. היום בכל מוסד ציבור, קניון, בתי ספר ועוד חייבים להתקין דלת אש לפי החוק. אלה הן הוראות מחייבות משום שבהיעדרן חלילה במקרה של שריפה עלול להיגרם אסון.

בלי דלת אש אין ביטוח

אם אתם מחזיקים במפעל או במחסן, ולא התקנתם בו דלת אש, סביר להניח ששום חברת ביטוח לא תסכים לבטח לכם את המקום. ביטוח אש מורחב עושים היום כל מוסדות הציבור, קניונים ועוד. כל סוכן ביטוח יתריע על כך שאין דלת אש ולא יבטח את המקום. מלבד מטף שנמצא בכל חנות ועסק, חייבים גם דלתות אש במיוחד במקומות גדולים ועמוסים. מוטב להתקין דלת אש גם בתוך בנייני מגורים. אם חלילה פורצת שריפה רק דלת אש תוכל לעצור את הדליקה ולמנוע גם אובדן בחיי אדם.